Embed

Öpüşmek hasta ediyor

 

İçkinizi Başkalarıyla Paylaşmak

Tükürük en büyük mikrop iletkenlerinden biridir. Bu yüzden bardağınızın kenarında bir mikrop festivali oluşmasını önlemek için arkadaşınıza “Kendimi bugün biraz hasta gibi hissediyorum sana da bulaştırmak istemem” diyebilirsiniz.
Selamlaşırken Öpüşmek

Uzun ve ıslak bir öpücük yanağınızda pek çok mikrop kalmasına ve bu mikropların burun deliklerinizden ya da ağzınızdan vücut sisteminize girmesine neden olabilir. Birisi sizi öpmek için uzandığında ten temasına girmeden havayı öpün ve kendinizi geri çekin. Bu şekilde mikrop kapma riski dudak ve yanak temasındakinden çok daha düşük olacaktır.
 
Spor Ekipmanlarının Ortak Kullanımı

Eğer spor salonunda biri yanınıza gelip göğüs press aletini birlikte kullanmayı teklif ederse ona egzersiz hareketini neredeyse bitirmek üzere olduğunuzu ve birkaç dakika içinde kendisinin kullanabileceğini söyleyin. Muhtemelen siz egzersizinizi tamamlayana kadar başka bir alete yönelecektir. Böylece onun terinde bulunan bakterilerden virüslerden ve hatta varsa mantardan kendinizi korumuş olacaksınız.
 
Hasta İş Arkadaşınızla Aynı Ortamda Çalışmak

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar kapalı camlar ve hava sirkülasyonunun yetersizliğinden dolayı ofislerde rahatlıkla gelişebilir ve yayılabilirler. Hasta olduğunu gözlemlediğiniz iş arkadaşınızla yüz yüze bir iletişimden kaçınmak için önemli bir telefon beklediğinizi ve masanızdan ayrılamayacağınızı söyleyebilirsiniz. Eğer işle ilgili tartışılması ve konuşulması gereken bir konu varsa akşam telefonda konuşmayı önerebilirsiniz.
 
Biriyle Tokalaşmak

Eller mikropların en azılı olduğu organlarımızdır ve bazen biriyle tokalaşmak kaçınılmaz olur. Bu yüzden tokalaşmanın hemen ardından ellerinizi suyla ve antibakteriyel bir sabunla yıkadığınızdan emin olun. Özellikle de ellerinizle yüzünüze dokunmadan önce. Ellerinizi yıkama imkanınızın olmadığı durumlar için ise çantanızda küçük bir şişe dezenfektan jellerden taşıyabilirsiniz. Rujunuzu Ödünç Vermek Dudak parlatıcılarının ya da rujların ortak kullanımı mikrop paylaşımının en kolay yoludur. Böyle bir durumda ise yapmanız gereken belli. Önerimiz ne mi? Yanınızda her zaman yedek bir ruj taşıyın ve ödünç vermek zorunda kaldığınız ruju bir daha kullanmayın.
 
 

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !